עיצוב ביתן לתערוכה

אחת לשנתיים מתקיימת בגני התערוכה תערוכת בילדינג המספקת במה להצגת חידושים, שינויים ,מגמות וטרנדים בעולם הבנייה.

זו הפעם הרביעית ברציפות שבה אני מעצבת ביתן בתערוכה עבור חברת פלרז הנדסה. החברה מייצרת מוצרי מרחב מוגן, דלתות כניסה, דלתות אש, ארונות שירות ועוד.

כחצי שנה לפני פתיחת התערוכה נערכת במפעל פגישה בנוכחות  הצוות המוביל את התערוכה . בפגישה זו מחליט הצוות  אלו מוצרים יוצגו בביתן ועל אלו ניאלץ לוותר. בסופו של דבר, אין אפשרות להציג בשטח הביתן את כל מוצרי החברה.

האתגר הגדול ביותר עבורי כמעצבת הוא הצגת מספר רב  של דלתות ומוצרים גדולים ומאסיביים יחסית  ויחד עם זאת עיצוב ביתן פתוח, מאוורר ,מרווח ומזמין ומאפשר תפעול נוח ופשוט של המוצרים בביתן.

בשלב הבא –  אני משרטטת מבט על  והדמיה תלת ממדית ומציגה אותם בפני הצוות.

1

 

הפעם החלטתי לבנות קוביות המוצבות באלכסון, כאשר כל קובייה ניצבת על צירה ועל כל פאה מותקנת דלת. כל קובייה מרכזת משפחת מוצרים- קוביית דלתות כניסה, קוביית דלתות אש והקובייה הגדולה מבין השלוש מדמה ממ"ד, והיא נראית כאילו גלשה לתוך הקיר האחורי של הביתן. באופן כזה התקבל ביתן המציג בניצול מקסימלי של השטח –  7 דגמים שונים של דלתות כניסה, 4 דגמים של דלתות  אש, ארונות שירות שונים, דלת הזזה לממ"ד, חלון הזזה לממ"ד , צינורות אוורור ומערכת סינון לממ"ד.

בנוסף-תוכננו פינת ישיבה ומדפים פתוחים להנחת קטלוגים וכיבוד, ושטחי אחסון מוצנעים לכל הדרוש לימי התערוכה.

2

ימי ההקמה הם אינטנסיביים אך מרגשים – לאחר חצי שנה של עבודת תכנון ושרטוט, פגישות, קבלת החלטות, תיקוני טעויות, בחירת חומרים וצבעים (שלב מרגש ואהוב עליי במיוחד) , הזמנת המוצרים , ביקורים במפעל לבדיקת התקדמות העבודה, העיצוב הגרפי והשילוט לביתן, טלפונים, מיילים, ויכוחים ומציאת פתרונות  – קורם הביתן עור וגידים וקם לתחייה.

האולם בגני התערוכה רוחש והומה, וכולם עובדים משעות הבוקר המוקדמות ועד הלילה ברציפות.

3

בימים האלה צצות בעיות ומשברים שצריך לתת עבורם פתרונות מידיים. ( הפעם, למשל, איש הגבס שלנו נטש אותנו ברגע שהתחלנו בהקמת הביתן  ונאלצנו למצוא מחליף  באופן בהול).

4

 

גם אני מנסה לתת יד ולא רק הוראות :-)
גם אני מנסה לתת יד ולא רק הוראות 🙂

 

בהפסקות אני נהנית  לערוך סיורים בין הביתנים השונים בשלבי ההתהוות וההקמה , לספק קצת את יצר הסקרנות , ללמוד ולהתעדכן בחידושים ובחומרים בהם עושים שימוש מציגים אחרים בתערוכה.

המסקנות החשובות שאליהן הגעתי במהלך השנים בהן עיצבתי והייתי שותפה להקמת ביתן בתערוכה :

 1. תכנון ובניית ביתן כרוכים בציות לכללים וחוקים אותם קובעת ההפקה. חשוב ללמוד וליישם אותם עוד בשלב התכנון המקדים (לדוגמא- גובה קיר מקסימלי הניתן לבינוי, מיקום שלט ביחס לביתן). בנוסף- יש לספק אישור מהנדס לביתן.
 2. אין אפשרות  לדעת או לצפות מה יעשו שכניך לתערוכה, וכיצד העיצוב שלהם ישפיע על נראות הביתן וחשוב מאוד לקחת זאת בחשבון בעת עיצוב הביתן. לדוגמא – ייתכן שצלע פתוחה ודומיננטית שתכננו ואהבנו בהדמיה, תיחסם על ידי קיר או שלט גדול של הביתן השכן.
 3. עיצוב הביתן מושפע באופן ישיר מהמוצר אותו הוא מציג ומוכר: במוצרים גדולים יחסית ייעשה שימוש בבינוי קירות, נישות ואפילו חדרים. מוצרים קטנים יעשו שימוש נרחב בהצגה גרפית של המוצרים באמצעות שילוט מיוחד או בנייה קלה של אלמנטים שתפקידם עיצובי גרידא.
 4. החומרים הקלים בהם עושים שימוש בהקמת תערוכות וביתנים מתעדכנים ומתחדשים אף הם : שימוש בלוחות OSB נהיה נפוץ (ממש כמו בעיצוב פנים), קירות אלומיניום ( טראס), לוחות עץ צבוע, גבס, פרספקס ואפילו קלקר צבוע.
 5. חשוב להחליט עם הלקוח מהם העקרונות המנחים אותו בהשתתפות בתערוכה ולדאוג שהביתן ייצג אותם ואת רוח האנשים העומדים מאחוריו. אחרי הכל, ההשקעה הכספית הכרוכה בהקמת ביתן והשתתפות בתערוכה היא גבוהה מאוד והזמן בו מתקיימת התערוכה הוא קצר מאוד.

על פי תפיסתי  – על הביתן לייצג את החברה באופן מרשים, מכובד ומוקפד, אך יחד עם זאת  להימנע מהוצאות מיותרות ולשמור על רוח המפעל הדוגלת בפשטות ובצניעות.

 

מבט מחזית הביתן
מבט מחזית הביתן

 

אחד הדברים האהובים עליי בעיצוב הביתן הוא זוויות המבט השונות
אחד הדברים האהובים עליי בביתן הנוכחי הוא זוויות המבט- מכל צלע נחשף מראה שונה.

 

8
זוויות הראייה שונות ומגוונות, ומעניקות דינמיות, תנועה ועניין.

 

פרט של ארונות חשמל המותקן בקו אפס עם קיר הטראס , מדפים להנחת קטלוגים
פרט של ארונות חשמל המותקן בקו אפס עם קיר הטראס , מדפים להנחת קטלוגים

 

שילוב של עולם עיצוב הפנים וההלבשה פנימה לתוך קוביית הממ"ד
ואיך אפשר בלי סטיילינג ? הרגשה של בית בתוך קוביית הממ"ד.

אין ספק שכדי להגיע לתוצאות מספקות חשוב לעבוד בשיתוף פעולה עם צוות עובדים מסור, ולשכור את שירותי חברת ההקמה עליה אפשר לסמוך שתבצע את חלקה על הצד הטוב ביותר, במקרה שלנו – ניו ליין . (ותודה לאמיר על שירות מקצועי עם חיוך 🙂 ).

תערוכת בילדינג 2016 הסתיימה אתמול. ואני? אני נשארתי עם טעם של עוד. ההשראה והרעיונות לעיצוב הביתן הבא כבר הגיעו, ואני רושמת ומשרטטת אותם לעצמי, שלא אשכח, בכל זאת איאלץ לחכות שנה וחצי…..

 

 

 

 

6 thoughts on “עיצוב ביתן לתערוכה

 1. פוסט מענין ביותר, זה תחום שלא התנסתי בו (אומנם כן עבדתי כשנה בעיצוב חלונות ראווה – אבל גם תחום שונה לגמרי) .
  מענין לראות את השיתוף שלך וההבנות, יפה מאוד

 2. שירי,
  תודה רבה על המילים החמות.
  תמיד כיף ונעים לעבוד עמך. תמיד יש תחושה של משפחתיות.
  מצפים לשתף פעולה גם בתערוכות ובאירועים עתידיים.
  בשם אמיר ובשם כל צוות ניו-ליין,
  דניאל אליוף
  מנהל שיווק ניו-ליין
  טל' 03-6439330
  כתובת גני התערוכה, ת"א
  אתר http://www.newline-il.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *